Tularémie – WikiSkripta (2024)

Tularémie
Tularemia

Zajíc polní (zdroj tularémie)
Původce Francisella tularensis
Rizikové faktory manipulace s uhynulými zvířaty, klíště
Přenos přímý kontakt se sekrety uhynulých zvířat, hmyzím vektorem
Inkubační doba 2–10 dní [1]
Klinický obraz primární ulcerózní léze v místě vstupu, zduření regionálních uzlin, horečka
Diagnostika klinický obraz + speciální metody
Léčba antibiotická
Komplikace kolikvace uzlin, plicní a tyfová forma
Očkování u exponovaných
Incidence v ČR 100 případů ročně [1]
Klasifikace a odkazy
MKN A21
MeSH ID D014406
MedlinePlus 000856
Medscape 230923

Kožní defekt po průniku Francisella tularensis

Kolonie Francisella tularensis na čokoládovém agaru

Tularémie (zaječí nemoc) je závažné infekční onemocnění způsobené bakterií Francisella tularensis. Postihuje především zajíce a polní hlodavce, ale je přenosné i na jiná zvířata a na člověka. Postižená zvířata ztrácejí plachost, potácejí se při pohybu, jsou malátná a dají se snadno chytit.

Rezervoárem nákazy v přírodě jsou infikovaní hlodavci. Přenašečem pak členovci sající krev (komáři, mouchy, blechy, ovádi, klíšťata). K infekci dochází přes dýchací ústrojí, trávicí ústrojí, přes spojivky nebo kůži.

Francisella tularensis je malá, gram-negativní, nepohyblivá, opouzdřená, pleomorfní krátká tyčinka. Jde o fakultativně intracelulárního parazita. Na většině laboratorních médií roste špatně nebo vůbec a k izolaci je zapotřebí speciální glukózo-cysteinový krevní agar.

Epidemiologie[upravit | editovat zdroj]

Francisella tularensis způsobuje tularémii (název odvozen od kalifornského města Tulare). Primárním rezervoárem jsou králíci, zajíci a klíšťata. Člověk se obyčejně nakazí po hmyzím kousnutí (hlavně klíšťata, ale i např. roztoči a komáři), nebo při kontaktu s tularemickými zvířaty. Lidské onemocnění je charakteristické fokálním vředem v místě vniknutí do organizmu a zvětšením místních mízních uzlin.

Již jen asi 10–50 bakterií způsobí chorobu, jsou-li vdechnuty nebo vpraveny intradermálně. Na druhou stranu k infekci orální cestou je zapotřebí velmi velké inokulum (~108 organismů). Inkubační perioda trvá 2–10 dní.[1]

Patogeneze[2][upravit | editovat zdroj]

Bakterie se nechává fa*gocytovat, díky inhibici splynutí lyzosomu s fa*gosomem v makrofázích dlouhodobě přežívá a putuje do lymfatických uzlin a dále do tkání. Zde typicky vznikají fokální nekrózy s granulomatózním zánětem připomínající TBC. Většina příznaků je způsobena buněčně zprostředkovanou hypersenzitivitou.

Klinický obraz[3][upravit | editovat zdroj]

Klinické formy tularémie[upravit | editovat zdroj]

  1. zevní – ulceroglandulární, glandulární, okuloglandulární, oroglandulární (tularemická angína),
  2. vnitřní – střevní nebo plicní forma,
  3. generalizovaná – septická nebo tyfoidní forma.

1. Forma ulceroglandulární[upravit | editovat zdroj]

Je nejběžnější. Objeví se ulcerace v místě průniku do organismu doprovázená horečkou, zimnicí, malátností, únavou a spádovou lymfadenopatií. Lymfatické uzliny mají tendenci k hnisavému zánětu (bubona), kolikvaci a tvorbě píštělí. Po překonání bariéry lymfatických uzlin se objeví bakteriémie, dochází k rozvoji septické formy a bakterie pak rostou intracelulárně v retikuloendoteliálním systému. Rozsev pomocí krve umožňuje vznik fokálních lézí v mnoha orgánech.

2. Forma glandulární[upravit | editovat zdroj]

Chybí vstupní ulcus, nacházíme zduřelou uzlinu.

3. Forma oroglandulární[upravit | editovat zdroj]

Vstupní branou je zde dutina ústní. Nacházíme zduřelou jednu tonzilu a příslušnou lymfatickou uzlinu.

4. Forma okuloglandulární[upravit | editovat zdroj]

Vstupní branou je zde spojivkový vak. Dochází k rozvoji purulentní konjunktivitidy a zduření preaurikulární lymfatické uzliny.

5. Forma plicní[upravit | editovat zdroj]

Vzniká po aspiraci infikovaného aerosolu do plic. Vzniká tak primární komplex. Zduřelé uzliny nacházíme v mediastinu.

6. Forma střevní[upravit | editovat zdroj]

Vzniká alimentárně po požití kontaminované potravy. Způsobuje bolesti břicha, nauzeu, průjem, ojediněle s příměsí krve. Zduřelé uzliny nacházíme intraabdominálně.

7. Forma septická[upravit | editovat zdroj]

Vzniká při průniku virulentního kmene přes bariéru lymfatických uzlin. Dochází k hematogennímu rozsevu a postižení vnitřních orgánů s generalizovanou lymfadenopatií.

8. Forma tyfoidní[upravit | editovat zdroj]

Generalizovaná forma projevující se vysokou horečkou, celkovou slabostí a obluzením.

Komplikace[upravit | editovat zdroj]

Mohou zasahovat kterýkoliv orgán. Popsány byly myo- a perikarditida, tromboflebitida, postižení ledvin, jater. U zevních forem může docházet k sekundárnímu postižení plic. Vzácné jsou meningoencefalitidy a osteomyelitidy. [2]

Diagnóza[3][upravit | editovat zdroj]

  1. Serologie - průkazný je čtyřnásobný vzestup titru protilátek
  2. PCR z obsahu vřídku, uzliny, stěr ze spojivkového vaku či tonzily.
  3. Kultivace a mikroskopie jsou velmi obtížné, ale možné - F. tularensis je těžko zviditelnitelná v normálním nátěru. Organizmus může být izolován ze vzorku sputa či uzlinových aspirátů. Bakterie rostou velmi pomalu a proto musí být inkubovány několik dní.

Léčba[2][upravit | editovat zdroj]

Streptomycin (aminoglykosidové antibiotikum) je uplatnitelný na všechny formy tularémie. Je možné použít také doxycyklin, chloramfenikol, flourochinolony nebo rifampicin.

Dále je vhodná chirurgická incize, drenáž či extirpace kolikvovaných uzlin.

Prevence a profylaxe[2][upravit | editovat zdroj]

Pro prevenci tularémie existuje lyofilizovaná atenuovaná vakcína. Antibiotická profylaxe se doporučuje po masivní expozici.

Prognóza[upravit | editovat zdroj]

Úmrtnost neléčených pacientů se pohybuje v rozmezí 5–15%.

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

  • Antropozoonózy

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

  • GILLESPIE, SHaKBBAMFORD. Medical Microbiology and Infection at a Glance. 1.vydání. London: Blackwell Science, 2000. ISBN 978-1405111737.
  • BERAN, GWaKBBAMFORD. Handbook of Zoonoses, Section A: Bacterial, Rickettsial, Chlamydial and Mycotic. 2.vydání. Florida: CRC Press, 1994. ISBN 978-0849332050.
  • BENEŠ, Jiří, etal. Infekční lékařství. 1.vydání. Galén, 2009. 651s. ISBN 978-80-7262-644-1.
  • CHALUPA, Pavel. Stáž z infekčního lékařství. Infekční klinika 1. LF UK a FNB, 2011.
  • HUSA, Petr, Lenka KRBKOVÁ a a kolektiv autorů. Infekční lékařství. Brno: Masarykova Univerzita, 2913.

Reference[upravit | editovat zdroj]

  1. a b c Rozsypal, Hanuš. . Základy infekčního lékařství. -vydání.Charles University in Prague, Karolinum Press, 2015. 572s. s. 376. ISBN 8024629321.
  2. a b c d * BENEŠ, Jiří, etal. Infekční lékařství. 1.vydání. Galén, 2009. 651s. ISBN 978-80-7262-644-1.
  3. a b HUSA, Petr, Lenka KRBKOVÁ a a kolektiv autorů. Infekční lékařství. Brno: Masarykova Univerzita, 2913.
Tularémie – WikiSkripta (2024)

FAQs

What does Francisella tularensis look like? ›

Francisella tularensis is a Gram-negative coccobacillus, which means that shape-wise, it's somewhere between a spherical coccus and a rod-like bacillus.

Is Francisella tularensis Gram positive? ›

Francisella tularensis is a facultative intracellular gram-negative bacterium, with four subspecies; tularensis, plaearctica, mediasiatica, and novicida [3].

What is the history of Francisella? ›

Francisella tularensis was first identified in ground squirrels in Tulare County, California, following an outbreak of 'plaguelike' illnesses (McCoy and Chapin, 1912), and the first documented human case was reported 2 years later (Wherry and Lamb, 1914).

What does tularemia do to humans? ›

The signs and symptoms people develop depend on how they are exposed to tularemia. Possible symptoms include skin ulcers, swollen and painful lymph glands, inflamed eyes, sore throat, mouth sores, diarrhea or pneumonia.

What is the survival rate of Francisella tularensis? ›

The case fatality rate for infection with the F. tularensis subspecies tularensis is 5–15% without antibiotic treatment, and decreases to 2% with appropriate antibiotic treatment. Fatal cases due to the other F. tularensis subspecies are rare.

Who is the most common victim of Francisella tularensis? ›

Tularemia is a disease caused by the bacterium Francisella tularensis (F. tularensis) that can affect humans, domestic animals, and wildlife. Tularemia occurs naturally in the United States and is most often found in animals such as rabbits, hares, squirrels and other rodents.

How do you treat Francisella tularensis? ›

Treatment recommendations
Age CategoryDrugDosage
AdultsDoxycycline100 mg IV or PO twice daily
ChildrenGentamicin*2.5 mg/kg IM or IV 3 times daily**
Ciprofloxacin*15 mg/kg IV or PO twice daily
Doxycycline2.2 mg/kg IV or PO twice daily
3 more rows
May 15, 2024

What parts of the body are infected by Francisella tularensis? ›

Tularemia is a highly infectious disease you get from the bacterium F. tularensis. You can get it from bug bites, infected animals, contaminated water or food, and particles of bacteria in the air. Tularemia can affect your skin, eyes, throat, lungs and intestines.

How is Francisella transmitted? ›

Tularemia is a potentially serious illness caused by the bacterium Francisella tularensis. People can become infected in several different ways, including tick and deer fly bites, and contact with infected animals (especially rodents, rabbits, and hares).

Is Francisella a bioterrorism? ›

Owing to the serious respiratory disease caused by inhalation of F. tularensis subspecies tularensis, this organism is considered a likely candidate for use as a bioweapon.

What does Francisella tularensis need to survive? ›

When found in nature, Francisella tularensis can survive for several weeks at low temperatures in animal carcasses, soil, and water. In the laboratory, F. tularensis appears as small rods (0.2 by 0.2 μm), and is grown best at 35–37 °C.

What are the general characteristics of Francisella tularensis? ›

Characteristics. Francisella tularensis are gram negative non-motile coccobacillus that are non-sporing, aerobic, and require cystine for growth. There are two biovars of tularemia; Type A (highly virulent) mostly located in the U.S. , and Type B (milder) located in the northern hemisphere.

What is the shape of tularemia? ›

Tularemia is a rare but serious infection caused by the small, rod-shaped, nonmotile bacterium Francisella tularensis. The disease occurs throughout North American and Eurasia.

What color is Francisella tularensis? ›

Sheep blood agar (SBA) – Poor growth at 24 hours. At 48 to 72 hours, colonies are 1 to 2 mm, grey-white, and nonhemolytic.

How do you detect Francisella tularensis? ›

Detection of antibodies to F. tularensis through a single serologic test. Ideally, serum would be collected at least 14 days after illness onset to ensure sufficient time for development and detection of an antibody response.

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Ouida Strosin DO

Last Updated:

Views: 5788

Rating: 4.6 / 5 (56 voted)

Reviews: 95% of readers found this page helpful

Author information

Name: Ouida Strosin DO

Birthday: 1995-04-27

Address: Suite 927 930 Kilback Radial, Candidaville, TN 87795

Phone: +8561498978366

Job: Legacy Manufacturing Specialist

Hobby: Singing, Mountain biking, Water sports, Water sports, Taxidermy, Polo, Pet

Introduction: My name is Ouida Strosin DO, I am a precious, combative, spotless, modern, spotless, beautiful, precious person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.